Тема. Леся Українка «Лісова пісня». «Не можеш
ти життям до себе дорівнятись».
Мета: Розкрити
філософський конфлікт, порушений у творі; вчити учнів складати опорний
конспект, удосконалювати вміння проводити «Мозкову атаку»; розвивати в учнів
творчу уяву, вміння визначати підтекст художнього твору, вміння дискутувати,
аргументувати власні думки; виховувати активну життєву позицію.
Методи і прийоми:
проблемні питання, робота в групах, тестові завдання, випереджальні
завдання дослідницького і творчого характеру; інсценування уривків з твору,
«Мозкова атака», діалог з літературним героєм.
Тип уроку: урок вільного
спілкування.
Ні! Я жива!
Я вічно буду жити!
Леся
Українка
Хід уроку
І. Активація
чуттєвого досвіду учнів
Учитель.(Звучить
музика) Коли засумував за рідними, напиши листа, подзвони. Коли на душі
радісно, поділися з друзями. А коли захотілося додому, відвідай рідну оселю.
Перебуваючи на чужині Леся Українка засумувала за рідним Поліссям. Ця туга
вилилася рядками чудового твору «Лісова пісня». Вона ніжна, як листя верби,
глибока, як весняне небо, прозора, як джерельна вода.
ІІ. Оголошення
теми і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів
Учитель. Тільки великий
талант може у фантастичній казці висловити стільки загальнолюдського і
реального, що, читаючи її, думаєш: це не казка – це висока трагедія. Саме такою
високою трагедією і є «Лісова пісня». Твір дійсно незвичайний за формою,
змістом і впливом на читачів. Багато цікавого можна дізнатися з нього, але
сьогодні ми розглянемо одне важливе питання: про духовне і матеріальне в житті
людини. Питання духовного і матеріального є актуальними для сучасних громадян.
Отже, темою уроку є цитата з твору «Не можеш ти своїм життям до себе
дорівнятись».
-
Про кого Мавка сказала такі слова?
Учень. Ці слова Мавка
сказала про Лукаша.
-
Як ви розумієте зміст цього виразу?
Учень. Лукаш, долаючи всі встановлені людьми бар’єри, знаходить
щастя у сильному і справжньому коханні. Але його щастя недовге. Він був
щасливий, доки жив тим, про що душа його співала «голосом сопілки». Коли ж
пішов проти природи, то зрештою втратив радість, любов. Він мав дар, на який не
зважали інші люди, який не усвідомлював навіть сам, і тільки Мавка змогла той
дар оцінити. Цей дар – музика, мистецтво, творчість, з яких виросло їхнє
кохання. Але хлопець занедбав свій талант, свою душу задля дріб’язкових турбот
та інтересів.
Учитель. Вже у назві
теми міститься проблема, яку ми спільно маємо вирішити на уроці шляхом розгляду
проблемних питань, дискусій та творчих виступів.
ІІІ. Постановка
проблемного питання
Учитель. У тлумачному
словнику української мови слово «неволя» означає відсутність свободи, повна
залежність від чогось. Лукаш – це людина, яка живе в неволі, він не може себе
реалізувати, своїм убогим, нужденним життям до себе дорівнятись. Чи зможеш це
ти, сучасний громадянин?
Тему твору поетесі підказало саме
життя. Пронизане переживаннями Лесі Українки, воно вилилось рядками
драми-феєрії, читаючи яку, кожен з нас сприймав по-своєму її художній світ,
хвилювався за героїв, переживав за їхні злети та життєві негаразди. В
результаті , сподіваюсь, кожен із вас сьогодні має певні переконання щодо
поведінки героїв, правильності чи неправильності способу їхнього життя. Таким чином, простежуючи розвиток
конфлікту п’єси, визначимо,
яким же має бути життя справжньої людини, справжнього громадянина.
IV. Актуалізація опорних знань
Свою роботу ми розпочнемо з перевірки знань, отриманих на попередніх
уроках.
1.
Діалог з
літературним героєм
Учениця від імені Лесі Українки дає відповіді на питання учнів про історію
написання драми «Лісова пісня».
Учень. З яким періодом
вашого життя пов’язане написання
п’єси?
Леся Українка. Історія написання п’єси нерозривно пов’язана з грузинським періодом життя. У
квітні 1911 року, після лікування в Єгипті, я приїхала до Києва, а 2 червня вже
була в Кутаїсі, де працював мій чоловік.
Учень. Що спонукало
вас до написання драми-феєрії?
Леся Українка. Не маючи змоги
через хворобу відвідати дорогу моєму серцю Волинь, я згадала свої ліси і
затужила за ними. Саме ця туга і була справжнім імпульсом для творення «Лісової
пісні».
Учень. Скажіть, як
довго тривав творчий процес?
Леся Українка. П’єса була
написана в небачено короткі строки. Писала її недовго, 10-12 днів, і не писати
ніяк не могла, бо такий уже був непереможний настрій.
Учень. Коли вперше
було надруковано ваш твір?
Леся Українка. «Лісову пісню»
вперше було надруковано в «Літературному віснику» за 1912 рік. Окремим виданням
твір вийшов у 1914 році. На жаль, за мого життя драма не була поставлена на
сцені. Вперше її поставили 1918 року.
Учень. Як довго ви
готувались до написання твору?
Леся Українка. До написання
«Лісової пісні» я, можна сказати, готувалась все життя. Образи народних легенд,
казок, повір’їв увійшли в мій
духовний світ ще з дитячих років. Я ще здавна тую мавку в умі держала, ще аж із
того часу, як моя сестра в Жабориці мені щось про мавок розказувала. Потім я в
Колодяжному в місячну ніч бігала самотою
в ліс і там ждала, щоб мені привиділась мавка. А ще відвідини дядька
Лева в селі Скулині, що розкинулося над глибоким лісовим озером. Ходячи по лісі
та коло озера, сидячи біля вогнища, почула я багато оповідань про ліс, про
озеро, про всяку силу лісову, водяну, польову та про її звичаї і відносини між
собою і людьми.
Учень. Які почуття,
окрім туги за рідним краєм, породили лісову пісню?
Леся Українка. Мною керувало
глибоке почуття патріотизму та тогочасна суспільна атмосфера, яка в багатьох
аспектах перекликається із сучасною.
2.
Відтвори епізод
за цитатою
Учитель зачитує цитату, учні повинні назвати епізод, пов’язаний із
наведеною цитатою.
-
«Ох, зірка в серце упала!»
-
«Нічко коротка – довга розлука…
Що ж мені
суджено – щастя чи мука?»
-
«Не зневажай душі своєї цвіту…
Той цвіт від
папороті чарівніший –
Він творить
скарби, а не відкриває. »
-
«Сестрице, мушу я ! твоя краса
На той рік
ще буйніше запишає,
А в мене
щастя як тепер зов’яне,
То вже не
встане!»
-
«Ся жінка хижа, наче рись.»
-
«Бери мене! Я хочу забуття!»
-
«І з долу він до мене звів
Такий болючий погляд, повний туги
І каяття палкого без надії…
Людина може тільки так дивитись!»
-
«Заграй! Заграй! Дай голос мому серцю!
Воно ж одно залишилось від мене.»
3.
Продовжіть
речення
-
Драматична поема – це
невеликий віршований твір, в якому поєднуються жанрові форми драми та
ліро-епічної драми.
-
Драматичній поемі властиві такі ознаки – стислий виклад і лаконізм, відсутнє широке
тло подій, внутрішній динамічний сюжет, конфлікт світоглядних та моральних
принципів.
-
Леся Українка написала такі драматичні поеми – «Одержима», «Камінний господар»,
«Кассандра», «Лісова пісня», «Бояриня».
-
В основу «Лісової пісні» лягли спогади дядька Лева Скулинського, до якого в
Нечимний в дитинстві приїздила Леся Українка.
-
Твір складається з прологу
трьох дій.
-
До світу міфологічних істот належать - Мавка, Лісовик,Перелесник,
Потерчата, Русалки.
-
До світу людей – Лукаш,
дядько Лев, мати Лукаша, Килина.
4.
«Мозкова атака»
Учитель. Продовжуємо
роботу шляхом повторення вивчених на попередньому уроці відомостей про
драму-феєрію «Лісова пісня», зокрема способом «Мозкової атаки», одночасно
складатимемо опорний конспект. Можливо, серед вас є бажаючі скласти конспект на
дошці.
-
Жанрова приналежність «Лісової пісні»
Драма-феєрія, бо
в ній поєднується розповідь про реальні і фантастичні події, є фантастичні
перетворення персонажів.
-
Які два світи протиставлені у творі?
Людський світ та
вільний світ природи.
-
Назвіть представників цих світів.
Люди: Лукаш,
дядько Лев, мати Лукаша, Килина. Представники природи: Мавка, Лісовик,
Перелесник, Потерчата, Русалки.
-
За що ж Мавка полюбила Лукаша?
За дар творити
музику, впливати на природу людей, на людські почуття.
-
Як висловлюється героїня про спів сопілки?
«Як голосно
грає, як глибоко крає
Розтинає білі груди, серденько виймає…»
-
Якими помислами перейнята Мавчина душа?
Мавка –
гармонійна людина, що несе людству красу і має в серці те, що не вмирає.
-
А життя Лукаша – це тільки талант, творчість?
Коли Лукаш
зустрівся з Мавкою, це було так. Але з часом він все більше починає думати про
матеріальний бік життя і це призводить до розриву з Мавкою.
-
Перше кохання
неповторне. Як поетеса відтворила неповторність такого прекрасного почуття?
На голос сопілки
відгукується природа, прокидається Мавка, Лукаш захоплюється її красою.
Що означає «виразно щирий» голос сопілки?
Той, що йде від
чистого серця.
-
Чому душа Мавки співає?
Від краси і
любові.
-
Які людські почуття уособлює у творі образ Мавки?
Красу, любов,
добро, мудрість, гармонію.
-
Які людські почуття уособлює у творі образ Лукаша?
Неволя, зрада,
страждання.
V. Сприйняття і засвоєння учнями навчального
матеріалу
Учитель. Готуючись до уроку, кожен з вас мав можливість долучитися
до певного елементу дослідження і приєднатись до однієї з 3 творчих груп. Кожна
група отримала випереджальне завдання. Запрошую до роботи І групу. Скажіть,
будь ласка, яке завдання виконували члени вашої групи?
Учень. Дослідити, у
чому полягає філософський характер драми; розкрити образ Мавки, що постає перед
нами у І дії п’єси.
Виступ дослідників
У драмі «Лісова пісня» порушено
гострий конфлікт філософського характеру: невідповідність високих почуттів
людини принизливим умовам повсякденного життя. Вже в пролозі ми потрапляємо у
царство фольклорних образів, взаємини між якими нагадують людські. Боротьба
протилежних сил – людини і природи – тільки намічається, хоч вони й становлять
єдине ціле, єдину гармонію. Філософський конфлікт полягає у роздвоєнні людської
душі, де діють протилежні сили: добро і зло, правда і неправда, любов і
ненависть.(Міні-схема на дошці)
Кожна з цих категорій не може
існувати без іншої, бо це один з філософських законів: боротьба і єдність
протилежностей. Таку ситуацію можемо спостерігати і в сучасному житті. І якщо
зовнішність людей (дядька Лева, Лукаша) гармонує з душевною красою і ніжною
природою весняного Полісся, то прагнення людей і лісових мешканців - протилежні.
(Уривок із твору , де
подається характеристика Лукаша)
З цього уривку дізнаємося, що в
очах Лукаша є щось дитяче. Що це означає? Чому Леся Українка обрала для
змалювання образу Лукаша саме цей епітет, що хотіла підкреслити у зовнішності,
характері Лукаша? Гадаємо, вона хотіла показати незіпсованість молодої душі,
щоб пізніше відтворити різку зміну у зовнішності і характері цього героя через
вплив життєвих обставин, людей.
Безпосередній, довірливий,
наївний, позбавлений лицемірства, брехливості – саме таким постає перед нами
Лукаш під час першої зустрічі. Щирість, безпосередність, довірливість хлопця
привабили до нього Мавку. Дія відбувається навесні, отже і в душі Лукаша теж
весна – молодість.
Мавка – фантастична істота, але
її кохання до Лукаша сприймається як цілком реальне почуття. Коли вперше
прокидається почуття Мавки до Лукаша? Коли вона почула мелодію, яку грав на
сопілці. Сопілка розбудила Мавку, покликала до любові.
Виходить
переодягнена Мавкою дівчина.
Мавка
Твоя сопілка має
кращу мову.
Заграй мені, а я
поколишуся.
Лукаш грає.
Мавка
Як солодко грає,
як глибоко крає,
Розтинає білі
груди, серденько виймає.
Лукаш
Притулись до
мене.
Я дужий – здержу,
ще й обороню.
(Мавка
прихиляється до нього.)
Мавка
Ох! Зірка в
серце впала!
Лукаш зустрічається з Мавкою, зароджується щире кохання, що символізує
єднання людських душ. Але уже намічаються певні перешкоди, що сковують людське
щастя. Мавка здивована, що Лукаш соромиться сказати дівчині про її красу, що
він сам собі не знайде пари. Лісовик попереджає Мавку, що серед людей немає
волі, панує багато зла. Монолог героїні наприкінці І дії сповнений тривоги
дівчини за своє майбутнє: «Що ж мені суджено – щастя чи муку?»
Учитель. У другій дії
конфлікт наростає, бо цьому сприяє поява нових персонажів: матері Лукаша,
Килини, міфічного образу Марища. Завдання за другою дією отримала ІІ група.
Учень. Ми мали з’ясувати проблему
другої дії, представити «свою» Мавку, зображену авторкою.
Виступ
дослідників
Опрацювавши текст, ми
прийшли до висновку, що основною проблемою ІІ дії є зрада Лукаша. Зустріч з
Мавкою, кохання до неї окрилило Лукаша. Він захоплюється красою Мавки, з подивом
спостерігає, зачаровано слухаючи розповідь про зимовий сон природи , як
міниться вираз її очей. Але лицемірство, що панують у взаєминах людей, уже
проникли і в душу Лукаша. Покохавши Мавку, Лукаш розкриває перед нею свою
поетичну душу.
Коли Мавка прийшла жити в сім’ю Лукаша, його
мати почала постійно дорікати своєму синові і грою на сопілці, і ніжними
почуттями до Мавки. Лукаш намагається захистити себе і Мавку. Але і він скоро
«захворів», заразившись від своєї матері породженими віками невільницького
життя пороками: робота і краса – несумісні; невістка в сім’ї – невільниця,
гірша наймички, і цінують її за придане; всім і за все треба віддячувати,
навіть за почуття любові. Як іржа, врізалося це в душу Лукаша, витравляючи
любов до природи любов до народних казок, легенд, пісень. Розрив з мавкою й
одруження з лицемірною, ледачою, духовно убогою Килиною стало торжеством
приватновласницького світу.
Перед нами постало проблемне
питання:
-
Чи можна пробачити зраду Лукаша?
Лукаш дуже молодий, гарний, в очах щось дитяче. (так)
В душу запали слова лісовика: «Доню, доню, як тяжко ти караєшся за зраду»
(ні)
Мавка має в серці те, що не вмирає, а Лукаш, можливо, ще цього не знайшов.
(так).
Лукаш повинен залишитися вовкулаком, бо вчинив зло. (ні)
Прохання матері, лукавство Килини, безвольний характер Лукаша. (так)
Перше кохання - річ неповторна,
двічі відчути людині його не дано. (ні)
Любов підносить людину, а в
житті панує буденність. Що ж протиставляє Мавка цьому? ( Мавка демонструє
картки з поняттями)
Я протиставляю:
-
Добро, бо воно рано чи пізно торжествує.
-
Талант, бо його
визнають люди.
-
Душу: її потрібно відкривати, але не всім.
-
Волю: краще жити вільним, аніж рабом.
-
Красу, бо вона рятує світ.
-
Чистоту помислів, хоч зустріла байдужість людей.
-
Кохання: Лукаш зрадив і карається за зраду.
Учитель. У третій дії
лірична напруга сягає най вищої точки й іде до розв’язки. Перетворення Лукаша на вовкулаку
означає,що втративши Мавку, Лукаш опустився до рівня дикої істоти. Доля – це
Лукашева совість, яка чинить суд над його життям. Жертва, яку приносить Мавка –
це життя. Яке ж завдання отримала ІІІ група?
Учень. Наша група
отримала завдання розіграти мізансцену з третьої дії, скласти твори-речення за
основною проблемою.
Автор. Килина замахнулася на вербу, але цієї миті змієм –
метеором злітає Перелесник. Верба раптом спалахує вогнем. Вогонь перекидається
на хату.
Мати. Чого стоїш? Рятуй своє добро!
Лукаш. Добро? А може, там згорить і лихо?..
Килина. Лукашу! Ані руш! Чи остовпів
Хоч би поміг мені носити клунки!
Лукаш. Та вже ж ви повиносили всі злидні.
Килина. Бийся погубі! Що се ти говориш?
Лукаш. Я, жінко, бачу те, що ти не бачиш…
Тепер я мудрий став…
Килина. Ой, чоловіче, щось ти таке говориш…я боюся!
Лукаш. Чого боїшся? Дурня не боялась, а мудрого боїшся?
Килина. Лукашуню, ходімо на село!
Лукаш. Я не піду! Я з лісу не піду! Я в лісі буду!
Килина. Та що ж ти тут робитимеш?
Лукаш. А треба все щось робити?
Килина. Як же маєм жити?
Лукаш.
А треба жити?
Зразки творів
– речень
Любов завжди супроводжується
зрадою, зрада супроводжується стражданням, а страждання – це любов.
Шануйте і любіть красу природи, бо
це наше духовне багатство, яке твориться віками, а руйнується днями.
Трагедія Лукаша – це трагедія
талановитої людської особистості в тяжких умовах життя.
У житті все можливо, окрім одного:
повернути минуле.
Життя – це вкрите квітами поле,
де сльози протікають, як ріки, і радості
мало, а печалі багато, де не завжди можна жити так, як ти хочеш.
Душа поривається до краси,
Лукаш думає тільки про хліб на столі, але кожен хоче жити щасливо.
Образ Лукаша – вовкулаки
символізує народні погляди на людину: хто зрікся духовного життя, загасив у
собі порив до прекрасного, той перестав бути людиною. Пройшовши через очищення,
страждаючи і розуміючи свою недосконалість, Лукаш стає мудрішим, бо пізнає смисл
свого буття. Він гине, але краплина мудрості, придбана у життєвій боротьбі,
залишиться людям.
Учитель. Отже, чому
Мавка вважає, що Лукаш не може своїм життям до себе дорівнятись?
Учень. Лукаш став
рабом загальноприйнятої, породженої суспільством думки про власність як про
єдине щастя. Він розгубив свої духовні скарби і став рабом дріб’язкових турбот.
VII. Вирішення проблемного питання
Учитель. Отже,
повернемось до початку уроку й згадаймо проблемне питання, відповідь на яке
маємо дати зараз після обговорення, та з’ясуємо, чи зможе сучасна людина, громадянин в умовах
складних і суперечливих дорівнятись своїм духовним життям до матеріального?
Учень. Так, сучасна
людина може дорівнятись духовним життям до матеріального. Але, на мою
думку,більшість сучасних людей просто не хоче цього робити. Їх не цікавить
духовне життя: музика, поезія, мистецтво чи релігія. Вони бажають все більше і
більше заробити грошей, гарно провести час, купувати дорогі речі. Гроші
потрібно заробляти, але розвиватися в духовному плані теж потрібно.
VIII. Підбиття підсумків
Учитель пропонує учням розв’язати
тестові завдання, а в кінці роботи зробити
взаємоперевірку і виставити оцінки.
Тестові завдання
1.
З якої поезії
слова:
Так! Я буду крізь сльози
сміятись,
Серед лиха співати пісні,
Без надії таки сподіватись,
Буду жити! Геть думи сумні!
а) «Contra spem spero»;
б) «Скрізь плач, і стогін, і ридання…»;
в) «Слово, чому ти не твердая криця»
2.
Михайлові Драгоманову присвячений цикл поезій:
а) «Сім струн»;
б) «Сльози-перли»;
в) «Пісні про волю».
3.
Жанр твору «Лісова пісня»:
а) поема;
б) драма-феєрія;
в) казка.
4. Не зневажай душі своєї цвіту,
Бо з нього виросло наше кохання!
Той цвіт від папороті чарівніший –
Він скарби творить, а не відкриває…
Ці слова адресовані:
а) Мавці;
б) Лукашеві;
в) Килині.
5.
«О, не журися за тіло!» - так починається монолог:
а) Мавки;
б) Лукаша;
в) Лісовика.
6.Назвіть поеми, які написала Леся
Українка.
7. Ким представлений міфічний світ у
драмі-феєрії «Лісова пісня»?
8. Де народилася Леся Українка?
9. Які два світи протиставлені
у драмі «Лісова пісня».
10. Кому належать ці слова?
«Бери мене! Я хочу
забуття!»
11. Вершина драматичної
майстерності Лесі Українки – твір:
а) «Одержима»;
б) «Лісова пісня»;
в) «В катакомбах».
12. Справжнє ім’я Лесі Українки:
а) Марія Олександрівна
Вілінська;
б) Наталія Іванівна
Кобринська;
в) Лариса Петрівна Косач.
Ключі
1.
А
2.
А
3.
Б
4.
Б
5.
А
6.
«Одержима»,
«Кассандра», «Лісова пісня», «Бояриня», «Камінний господар».
7.
Мавка,
Перелесник, Лісовик,потерчата, Русалки.
8.
м. Новоград –
Волинський.
9.
Людський світ та
світ природи.
10.
Мавці.
11.
Б
12.
В.
IX. Оцінювання
Учні самостійно виставляють собі оцінки у картки для самооцінювання.
Вчитель коментує оцінки і виставляє в журнал.
X. Домашнє завдання
І група – виписати цитати до образу Мавки;
ІІ група – скласти план-характеристику Лукаша;
ІІІ група – знайти ключові фрази до кожної дії, виписати, прокоментувати.
1
1
Комментариев нет:
Отправить комментарий